Iida
Administrator
Posts: 2,308
Ikä: 30v
|
Post by Iida on Jan 8, 2018 14:15:33 GMT 1
|
|
Seongmin
Tavoille oppinut

Posts: 44
Hoitohevonen: Tara
Ikä: -00
|
Post by Seongmin on Jan 12, 2018 20:08:06 GMT 1
(*köhköh* salomen uus hahmo)
Nimi: Kim Seong-Min 김성민 Syntynyt: 10.11.2000 (17) Syntymämaa: Etelä-Korea, Daegu Kielet: suomi äidinkieli, sujuva korea Pituus: 173cm
Kutsumanimi: Kim, on Suomessa oikeastaan vakiintunut pojan lempinimeksi, sillä nuorempana lapset alkoivat tietämättöminä Korean nimeämiskulttuurista häntä tällä nimellä kutsumaan. (Sukunimi tulee Koreassa ensin, sitten vasta oma nimi) Ainoastaan asiasta tietävät/kaverit kutsuvat nimellä Seongmin.
Taustaa: Seongmin adoptoitiin Koreasta Suomeen pojan ollessa noin puolen vuoden ikäinen, joten luonnollisestikaan ei muista paljoakaan ajasta, jolloin eli biologisten vanhempiensa kanssa. Adoptio tai korealaiset sukujuuret eivät ole aiheena mikään tabu ja Seongmin on jo tottunut siihen että useimmat, -etenkin vanhemmat ihmiset luulevat poikaa turistiksi ja yrittävät sönköttää tälle englantia. Se kuitenkin loppuu rempseällä "Ei hätää mä puhun kyl suomee"-kommentilla.
Seongminin adoptiovanhemmat (Sami ja Ellen) alusta asti kannustivat tätä ottamaan yhteyttä Koreassa asuviin sukulaisiinsa, josta johtuen Seongmin alkoi vierailla sukulaistensa luona useamman kerran vuodessa. Vanhempiensa kanssa hän ei päässyt tekemisiin, mutta mm. täti ja serkut ovat perehdyttäneet tämän korealaiseen (juoma)kulttuuriin ja auttaneet pitämään kielitaitoa yllä.
Hevostausta: Aloitti ratsastuksen 9-vuotiaana kodinsa lähellä sijaitsevassa ratsastuskoulussa. Harrastus jatkui aina 14-vuotiaaksi asti kunnes teini-ikään tulleen pojan päähän eivät enää mahtuneet hevoset. Siihen mennessä Seongmin oli kuitenkin jo oppinut esteiden alkeet (re60cm) sekä ratsastanut Helppo B-tason ryhmässä.
Kuten olettaa saattaa, ovat taidot 3 vuoden tauon jälkeen ruosteessa. Hakusessa oli siis kiltti ja rauhallinen hevonen ja Tara vaikuttaisikin oikein varteenotettavalta vaihtoehdolta!
|
|
Iida
Administrator
Posts: 2,308
Ikä: 30v
|
Post by Iida on Jan 12, 2018 20:29:38 GMT 1
Hei Kim! Ja voi miten mielenkiintoiselta sekä mukavalta vaikutat, eli olet todellakin tervetullut hoitamaan meijän ihanaista kuranaista Taraa. (ja tietysti tervetuloa takaisin salome<3) Sä ootkin jo kirjautunut sisään eli tee vaan kaappi itsellesi ja Taralla on jo hoitopäiväkirja mihin kirjoitella! Tervetuloa vielä Kim 
|
|
|
Post by Carlya on Jan 13, 2018 17:08:29 GMT 1
/Heih! Tulin nytten pyytämään hoitsua itselleni, koska paikka näytti todella viihdyttävältä, mutta pidemmittä puheitta lomakkeeseen --->/
Nimi: Carlya Marianne Caraneva Ikä: 13v Skp: Nainen Pituus: 139cm Ratsastuskokemus: 10 vuotta
Luonne: Carlya, tai tutummin vain Lia, on varsin iloinen ja energinen heppahöperö italialaisjuurilla. Hän on aina iloinen tallille -ja muuallekkin- tullessaan, paitsi joskus. Juu. Kyllä niitä suruilmeitäkin on Lian naamalla nähty, mutta ei hätää, ei tarvitse mennä hössöttämään. Hän vain raahautuu hoitsunsa luokse purkamaan tunteitaan. Usein miten energinen Lia, nähdään keksimässä kaikkea kivaa tekemistä tai sitten hoitohevosensa kanssa treenaamassa tuleviin kisoihin. Itse asiassa Lian lempipuuhia ovatkin toisten jekuttaminen, ratsastus ja maastossa samoilu. Niin, maastossa samoilu vihaisena, kyllä, kuulit oikein, vihaisena. Eli, jos Lia suuttuu, hän päättääkin sen jälkeen karauttaa maastoon, ja voi viipyäkkin siellä noin 1-2h. Mutta minä en vain itse Liaa haluaisi suututtaa, nimittäin sieltä tulee vastaan sanoja, ja kipakasti, sillä neiti on perinyt tulisuutensa Italalialaisilta vanhemmiltaan. Sen jälkeen kyllä tyttö tulee pyytämään nöyrästi anteeksikin, ei hän halua epäkohtelias olla! Juu. Kuulit oikein myös sen, että Lia pitää jekkuilusta. Hän on aika hyväkin siinä, että jos haluat tehdä jäynän jolle kulle, voit pyytää Liaa apuun. Mutta ei siitä nyt sen enempää. Lia on oikein kiva kaveri sadepäiville, mutta kyllä hän on ihan muutenkin kiva kaveri, uskollinen ystävä ainakin!
Ulkonäkö: Ai näetkö lyhyen, hoikan, vaalea-, pitkä- ja kiharahuksisen, sinisilmäisen, oletetusti 13v tytön? Selvä. Sinä näet selvästikkin Lian. Hän on aika lyhyt ikäisekseen 139cm, ja myös sopivan hoikkakin. Hiukset tytöllä ovat viljanväriset, pitkät ja luonnonkiharaiset, kuten näit. Hiukset kyllä yleensä ovat palmikoitu nätisti kahdelle letille, mutta joskus ne ovat myös auki. Orvokinsinisillä silmillään ja pitkillä räsyripsillään, hän hurmaa usean vastaantulevan pojan, ei tietenkään kaikkia! Lia käyttää yleensä mustia ratsastushousuja, mustaa timanttikypäräänsä, beigejä ratsastushanskojaan ja chapseja sekä johdpureja ratsastaessan. Takit vaihtelevat usein, niiden värikin vaihtelee, mutta Lian lempivärit ovat smaragdin vihreä, vaaleansininen, musta ja valkoinen. Vaalea ihoinen tyttö näyttää suomalaiselta, mutta sitä ei laisinkaan ole!
Menneisyys: Lia asui 5-vuotiaaksi asti Italiassa, ja muistaa sen vielä oikein hyvin. Italiassa hän aloitti ratsastuksen 3-vuotiaana, ja siellä hän otti ensi askeleensakkin esteratsastajana. Sitten äiti ja isä päättivät muutta Suomeen, ja niin sinne sitten muutettiinkin. Koulussa Lialla oli kaikista epäsuomalaisin nimi, Carlya, mutta pian heillekkin selvisi tämän Italialaisjuuret. Ja niin he päättivät keksiä Carlyalle lempinimen, Lia, ja nimi on edelleenkin käytössä hänellä, kiitos hänen luokkatovereidensa.
Ratsastuskokemus: Kuten sanottu, Lia aloitti ratsastusharrastuksensa 3-vuotiaana Italiassa, ja jatkoi sitä heti Suomessa. Lialla ei ole tullut katkoja ratsastamiseen, joten hän on ratsastanut sitä nytten 10 vuotta. Tasoltaan hän on HeA ja 90cm, ei paha, vai mitä?
Täydellinen hoitsu: Lian mielestä hänelle täydellinen hoitsu olisi Exmoorinponi ruuna Tabwaytt Pinchas. Sen ominaisuudet ja ruunan pieni vaativuus. Lia pystyy jo kuvitella itsensä sen selässä kisakentillä. Toista vaihtoehtoa Lia ei oikeastaan päättänyt, sillä oli varsin varma siitä, että pääsisi Pican hoitajaksi (jos siis ei Pica, niin kaikki 120-148 cm ponit käy).
Omaa hoitsua toivoen: Carlya <3!
/Tässä siis ois mun esittely, toivottavasti kelpaa. +Laitan muutaman kuvan Liasta jälkikäteen!/
|
|
Iida
Administrator
Posts: 2,308
Ikä: 30v
|
Post by Iida on Jan 15, 2018 12:51:07 GMT 1
Hei Carlya! Kivan panostettu hoitajahakemus eli enhän mä voi eikään sanoa päättäväiselle nuorelle, joten tervetuloa hoitamaan meidän pikku Pinchasia. Te tuutte varmasti olemaan aikamoinen kaksikko siitä ei ole epäilystäkään! Muutenkin kiva saada nuorempaa porukkaakin tallille.
Kirjaudu vaan sitten foorumille ja tee itsellesi kaappi niiden alueelle ja mä teen Picalle päiväkirjan jonne voit aloittaa kirjoittamaan hoitotarinoita sitten!
|
|
Deleted
Deleted Member
Posts: 0
|
Post by Deleted on Jan 21, 2018 16:49:56 GMT 1
Sandra on keväällä 18-vuotta täyttävä naisenalku, joka kiinnostui Yläkokon hoitajatoiminnasta vaihdettuaan tallia vuoden vaihteessa. Tämä pitkähkö ja hoikka tyttö herättää varmasti huomiota ja kuiskuttelua – niin hyvässä kuin pahassakin mielessä. Sandralta löytyy pituutta noin metri ja seitsemänkymmentä senttiä, tarkkaa pituutta ei olla kuitenkaan mitattu aikoihin. Ruskeat, luonnonkiharat hiukset yltävät lapaluihin saakka ja niitä tyttö pitääkin yleensä auki, ratsastaessa ponnarilla tai letillä. Siniset silmät ja usein ylöspäin kaartuneet punaiset huulet saavat pojat helposti pörräämään tämän kauniin brunen kimpussa. Vaikka toisin saattaisikin luulla, Sandra on sinkku omasta tahdostaan. Poikaystävä ehdokkaita on juossut kotiovella pilvin pimein, mutta tytön aika menee suurimmaksi osaksi tallilla tai koulukirjojen äärellä. Sandra opiskelee toista vuotta lähihoitajaksi. Mitä hevostaustaan tulee, tyttö ei kamalasti kehuskele ratsaastustaidoillaan vaan harrastaa enemmänkin pieniä onnistumisen kokemuksia löytääkseen. Edellisellä tallilla Sandra sai osakseen jonkin asteista kiusaamista ja opettajakaan ei kovin pätevältä vaikuttanut sitten loppujen lopuksi. Kahden vuoden aikana tyttö oppi kuitenkin Helppo C-B tasoiseksi ratsastajaksi ja esteitäkin ylitti aina 50-60cm tasolle asti. Muutamia tallikisoja pidemmälle ei Sandra koskaan ole kisaurallaan edennyt, mutta sopivan hevosen kanssa voisi kisaaminenkin kiinnostaa. Pitkän harkinnan jälkeen hoitohevosehdokkaaksi valikoitui Rosaliet, jonka kanssa voisi varmasti viettää rentoja harjaushetkiä, mutta myös kehittyä ratsastuksen parissa. Sandra tykkää tallitöiden lisäksi tuntilaisten auttamisesta, sillä on luonteeltaan avulias ja positiivinen. Tyttö tulisi mitä luultavammin hyvin toimeen myös Yläkokon talliporukan kanssa! Toivottavasti tälläinen lyhyempi hakemus kelpaa. Jos hoitajaksi pääsen, voin kyllä kirjoittaa pidemmän ja tarkemman esittelyn itsestäni! 
|
|
Iida
Administrator
Posts: 2,308
Ikä: 30v
|
Post by Iida on Jan 21, 2018 18:46:05 GMT 1
Hei Sandra ja tervetuloa Yläkokkoon hoitamaan meidän Rosalieta! Sä tuut aivan takuulla toimeen ainakin suurimman osan kanssa tallialisista ja kiva saada avoinmielisiä auttajia mukaan, Rosalie kun käy aika paljon helppojakin tunteja koska ei ole mikään vaikein poni. Tee itsellesi kaappi niiden alueelle ja mä teen Rosalielle päiväkirjan niin pääset aloittelemaan heti hoitamista, kun sille tuntuu! 
|
|
|
Post by Aleksandra on Feb 27, 2018 11:07:46 GMT 1
Moikka! Täällä ruudun toisella puolella on Aleksandra eli tutummin Allu. Minä olen 17v naisen alku joka tahtoisi alkaa hoitamaan ihanaa Hallaa!
Tarkemmin Allu on rauhallinen, söpö ja ei suutu mistää juuri koskaan. Allun maltti on pysyvä ja valtti kanssa. Vaikka tyttö on vähän itse päinen, on hänen kanssa mukava olla. Allu kokee että hän yksinäinen eikä hän saisi ystävi mutta kyllä saa! Allu on blondi, hiusten väriltään silmät taas meren siniset. Pituudeltaa Allu on 169cm. Oikeastaan hän on rohkea, kisa intohamoinen ja täysi hevosiin hurahtanut naisen alku.
T. Aleksandra <3
|
|
Iida
Administrator
Posts: 2,308
Ikä: 30v
|
Post by Iida on Feb 27, 2018 15:43:34 GMT 1
Hei Aleksandra! Kirjaudu vaan foorumille, tee itsellesi kaappi, jonne tarkempi esittely itsestäsi ja voit sitten mielellään alkaa hoitaa meidän Hallaa!
|
|
Sesilia
Uutukainen
Posts: 7
Hoitohevonen: Backup Plan Maker eli tutummin Make
Ikä: kohta 17-vuotias
|
Post by Sesilia on Apr 15, 2018 7:57:31 GMT 1
Hoitajaksi hakee vähän yli vuoden päästä täysi-ikäistyvä naisen alku joka joskus moikkaa takaisin tai ainakin nyökkää ujosti jos kutsuu Sesiliaksi tai tuttavallisesti jollain lempinimellä, kuten Sessi, Semppu tai Sea.
Eniten hevosista kiinnostaa Make eli pidemmin Backup Plan Maker, koska Make vaikuttaa sopivan haastavalle mutta samaan aikaan hyväntuuliselle ponille.
Ulkonäöltään Sesilia on joidenkin mielestä hyvin lähellä Elovena-tyttöä mutta omasta mielestään ei ollenkaan. Hiukset ovat vuosien varrella hieman tummuneet ja nyt jossain blondin ja ruskean välimaastossa. Silmien väristä hän ei tykkää keskustella, koska ne ovat vihreät ja se on hänen ehdoton inhokkivärinsä. Vaatteilla hän ei koreile mutta välillä saattaa laittaa uudet lempihousut jalkaan ja lähteä ottamaan kuvia hevosystäviensä kanssa.
Luonteeltaan Sesilia on juurikin se "tallilla eka tallilla vika"-persoona. Hevoset on elämä ja omalaatuiset luonteenpiirteet ovat siksi aika vähissä. Suurimmaksi osaksi aika ujo vieraille ihmisille, vaikka samaan aikaan pään sisällä ryntäilee tarmokas seikkailija. Koulussa opettajat ovat kehuneet rauhalliseksi mutta täysin oma itsensä hän on vain ja ainoastaan eläinten seurassa. Silloin naurua ja juttua riittää tunneiksi, jos kuuntelija jaksaa kuunnella paasausta pinteleiden pyörittämisestä oikein ja muusta tärkeämpääkin tärkeämmästä. Perheen kanssa hän on hyvissä väleissä, vaikka he hevoshommiin kyllästyivät jo ennen kuin ne alkoivatkaan.
Hevostaustaa on noin neljä vuotta kertynyt mutta hetkeen hän ei ole hevosen selkään kerinnyt. Kokemus riittää rataesteillä noin 80-senttimetriin ratana ja koulukiemurat sujuu suunnilleen heB-heA välimaastossa. Pari maastoestettä on koettu mutta sitäkin enemmän ihan normaalia hömpöttelyä metsien keskellä ja se on ehdoton ykkösjuttu heti rentojen harjailuhetkien jälkeen.
|
|
Iida
Administrator
Posts: 2,308
Ikä: 30v
|
Post by Iida on Apr 15, 2018 8:56:00 GMT 1
Moikka Sesilia ja tervetuloa hoitamaan Makea!
Sä tuut takuulla hyvin toimeen ruunan sekä muiden tallilaisten kanssa kun pääset heihin tutustumaan! Eli tee vaan itsellesi kaappi niitten alueelle ja mä teen Makelle oman päiviksen!
|
|
Deleted
Deleted Member
Posts: 0
|
Post by Deleted on Jul 21, 2018 12:17:03 GMT 1
Backup Plan Makerin hoitajapaikkaa täällä kyselee 19-vuotias Pihla. Makesta Pihla kiinnostui sen mielenkiintoisen värityksen ja uteliaan luonteen takia. Pienehkö nainen on harrastanut hevosia lähes koko ikänsä, mutta ei ole koskaan kilpaillut tai harrastanut muutenkaan kovin tavoitteellisesti. Tärkeintä Pihlalle on löytää yhteys hevoseen ja saada se tottelemaan mahdollisimman pienillä eleillä. Pihla pitää kilteistä, mutta virkeistä poneista ja hevosista. Ratsastustaitojaan nainen ei tarkasti osaa arvioida, mutta jos joku sattuu kysymään, on vastaus yleensä Helppo B. Esteitä Pihla ei ole hypännyt vuosiin, mutta sitä ennen puomit nousivat noin metrin korkeuteen saakka. Maastossa vaeltaminen niin yksin kuin hevosen kanssa on parasta mitä nainen tietää – siellä unohtuu kaikki huolet!
♦
Ulkonäkönsä takia nainen on usein väärin tulkittu ilkeäksi ihmiseksi, vaikka ei ymmärrä itse lainkaan mistä se johtuu. Pihla omistaa sinertävät hiukset, joista aika ajoin kuitenkin paistaa läpi naisen oma vaaleahko väri. Siro nainen pukeutuu usein raidallisiin kauluspaitoihin, tai löysiin t-paitoihin. Pihla rakastaa löysiä ja rentoja vaatteita, mutta housuiksi ovat silti valikoituneet tiukat mustat pillifarkut. Huuli- ja kielilävistys, sekä useampi tatuointi kiinnittävät helposti ihmisten katseita, sekä hyvässä että pahassa.
♦
Pihla on valmistunut keväällä autoalalta ja etsii parhaillaan töitä. Toisin sanoen odottaa, että hänet tullaan repimään kotoa jonnekkin ansaitsemaan rahansa. Hieman yksinäisyyteen ja saamattomuuteen taipuvainen nainen on kuitenkin useimmiten hyvällä tuulella ja läppä lentää herkästi. Huonojakin tapoja Pihlalta kuitenkin löytyy, esimerkiski muiden syyttely omista ongelmistaan. Nainen on varsin mielenkiintoinen persoona tutustua, vaikkakin saattaa saada riidan helposti aikaiseksi vastapuolen kanssa, mikäli tämä sattuu loukkaamaan Pihlan tunteita.
|
|
Iida
Administrator
Posts: 2,308
Ikä: 30v
|
Post by Iida on Jul 21, 2018 13:30:46 GMT 1
Hei Pihla! Sä vaikutat hyvältä, tuliselta lisäykseltä meidän chilliin hoitaja- ja tallilaisporukkaan eli todellakin tervetuloa hoitamaan ihanaa Make-ponia!  Tee itsellesi kaappi ja sinne kattava esittely ja kaikkea mitä keksitkään ja voit sitten aloittaa Maken hoitamisen ruunan päiväkirjaan.
|
|
Jasmin
Talliorja
 
Posts: 93
Oma hevonen: Kisu
Ikä: 19
|
Post by Jasmin on Jul 27, 2018 17:58:38 GMT 1
Ehkä hetkenkin päähänpistosta (mikä tosin oli ihan varteenotettava idea) niin mietin et voisin Kisun rinnalle ottaa hoidokin ja mahdollisesti kirjottaa siitä ihan samaan päikkyynkin (?)
Hakisin siis hoitajaksi Belille, tallin omalle kasvatille -joka ehkä vähän kusipää luonteensa(kin) ansiosta on jäänyt mieleen. Ois kiva oppia tuntemaan poni paremmin, autella tuntsaripuolella ja saada toinen karvapallero siipiensä alle. :'D
Joten miten ois?
|
|
Iida
Administrator
Posts: 2,308
Ikä: 30v
|
Post by Iida on Jul 27, 2018 18:38:15 GMT 1
Enhän mä voi näin hyvästä diilistä kieltäytyä  eli hyvinkin voit alkaa hoitamaan kiukku-Beliä ja päästä siinä samalla myös todennäköisesti auttamaan Sagan kanssa! Belin kanssahan sitä apua myös alkeistunneille ja talutustunneille tarvitaan, voit kirjotella kyllä yhteisesti samaan päikkyyn, mutta toisaalta jos joku tarina on kovin Bel-painotteinen niin lisätä sen omaan päiväkirjaan kanssa
|
|